Bydgoszcz: bardzo udana kursokonferencja trenerska PZPC!
Spotkanie otworzył prezes PZPC Zygmunt Wasiela witając „kwiat trenerów" i podkreślając jego ważność, tym bardziej iż poprzednie miało miejsce aż dwa lata temu oraz zapowiedział kolejne, które zaplanowano w Spale już jesienią tego roku. Mówił o przygotowaniach naszej kadry do startu w igrzyskach olimpijskich w Londynie, o tym iż bliskie już MP w Zakliczynie i Piekarach Śląskich będą ważnym elementem krystalizacji składu trzyosobowej ekipy kobiet i sześcioosobowej mężczyzn. Władze naszego sportu liczą na minimum dwa medale olimpijskie wywalczone na cieżarowym pomoście... Odniósł się do oczekiwań związanych z zaczynającymi się za niewiele ponad tydzień Mistrzostwami Świata Juniorów w dalekiej Gwatemali. Ciekawa była informacja o niedawnej decyzji Zarządu PKOl, który ustalił iż ci reprezentanci Polski, którzy nie daj Bóg zostaną podczas igrzysk złapani na dopingu będą musieli zwrócić wszelkie koszta swojego wyjazdu do Londynu... Nawiązał tu do respektowania przez naszych sztangistów zasad poddania się systemowi ADAMS (dotyczy on 100 polskich zawodniczek i zawodników) oraz różnych problemów na czele z rodzajem niesubordynacji jaką jest wyjazd Adriana Zielińskiego na ponad miesięczny pobyt do Gruzji mimo odmownej opinii PZPC, Ministerstwa Sportu i Turystyki i Klubu Polska-Londyn 2012 którego jest członkiem zobligowanym do respektowania zasad tej przynależności. Prezes przypomniał także najważniejsze decyzje niedawnego Zjazdu Sprawozdawczo-Statutowego PZPC, poinformował o powołaniu Rady Sponsorów PZPC i o działaniach organizacyjnych odnośnie seniorskich MŚ, które w końcu października 2013 odbędą się w hali warszawskiego Torwaru.
Pierwszy z wykładów-prezentacji podczas bydgoskiej konferencji wygłosił mgr Piotr Jakubowski - trener odnowy biologicznej, fizjoterapeuta kadry narodowej kobiet. Mówił o „Metodzie automobilizacji stawów w treningu podnoszenia ciężarów", o roli szkoleniowca który „musi prawidłowo umieć odczytać sygnały wysyłane przez organizm sztangisty". Był to bardzo interesujący wykład oparty i na naukowych podstawach i na wieloletnim doświadczeniu pana Jakubowskiego, na ilustrowanych propozycjach wielu ćwiczeń rozciągających. Tu dodajmy, iż wszystkie materiały konferencji zostaną opublikowane w najbliższym wydaniu naszych „Materiałów Informacyjno-Szkoleniowych" i w kolejnych numerach „Atlety".
Doktor Jarosław Sacharuk mówił o „Transformacji siły na przykładzie podnoszenia ciężarów", a dominantą wykładu były problemy metodyki intensywności ćwiczeń, ich objętości oraz to, iż po latach „bułgarskiej rewolucji" metodyka treningu sztangistów wróciła do punktu z lata 70. ubiegłego wieku, do teorii zapisanej przez niezapomnianego doktora Augustyna Dziedzica... Tu dyskutowano także o naszym komputerowym, nadal aktualnym programie wskaźnika intensywności opracowanym przez Waldemara Baszanowskiego i Jerzego Łukasiaka.
W kolejnej części pierwszego dnia konferencji trener Jacek Chruściewicz przedstawił stan przygotowań do Londynu swojego podopiecznego w ramach Klubu Polska - Londyn 2012 - Marcina Dołęgi („Jest bardzo dobrze, nic nie boli..."), plan zgrupowań i startów na najbliższe tygodnie i spodziewane wyniki. Na MP w Zakliczynie, Marcin powinien ważyć 107/108 kg przewidziane jest 190 kg w rwaniu i 225 w podrzucie... Analizę polskiego startu podczas niedawnych Mistrzostw Europy w Antalyi przedstawili zebranym trenerzy Ryszard Soćko i Mirosław Choroś. Mówili przekonywująco o zaplanowanych w najdrobniejszych szczegółach przygotowaniach do londyńskiego startu i zasadach wyłonienia olimpijskiego składu. Do tych spraw na pewno powrócę na tych internetowych łamach PZPC.
Drugi dzień narady rozpoczął wykład profesora Wiesława Pilisa „Czynniki determinujące rezultaty w podnoszeniu ciężarów", ale - zgonie z oczekiwaniami - prawdziwą dyskusyjną burzę wywołał przedstawiony przez Bogusława Maliszewskiego „Projekt zmian (od roku 2013) grup wiekowych w Ogólnopolskim Współzawodnictwie Dzieci i Młodzieży". Jest to projekt ministerialny zakładający likwidację tzw. ememek, a wprowadzający MP do lat 15, co wiąże się z innym naliczaniem środków należnych za zdobyte w tym współzawodnictwie punkty. Swój głos w sprawie zaprezentowali trenerzy Sebastian Ołubek, Waldemar Ostapski, Mateusz Błachowicz, Leszek Rabórski, Ryszard Soćko, Piotr Wysocki, Marcin Lampe, Henryk Dueskau, swoje opinie wyrazili Leszek Andrzejewski i Zygmunt Wasiela. Większość głosów była za projektem, który do jesieni będzie negocjowany i korygowany w ministerstwie przez PZPC.
Bardzo interesująca i nowoczesną propozycję zmiany zasad rozgrywania Drużynowych Mistrzostw Polski przedstawił trener Marcin Lampe, a hasłem prezentacji było „Stańmy się znów popularni!". O tej inicjatywie pisaliśmy na tej stronie jesienią ubiegłego roku, a tyczy ona 6-zespołowej ekstraklasy, podziału na 3 geograficzne strefy, systemu dwumeczów pomiędzy poszczególnymi drużynami, podniesienia atrakcyjności - dla widzów, mediów i sponsorów zawodów, skrócenia ich czasu do 2 godzin, pożegnania z dzisiejszymi ligowymi maratonami. W tej materii na pewno wiele będzie się działo...
W końcowej fazie spotkania Bogusław Maliszewski przedstawił zasady i wymogi funkcjonowania systemu ADAMS, a całość dwóch dni obrad podsumował prezes Zygmunt Wasiela. I chyba wszyscy wyjeżdżaliśmy z Bydgoszczy w poczuciu niezmarnowanego czasu. To było udane i potrzebne środowiskowe forum.
Jacek Korczak-Mleczko
Foto. Rafał Grążawski
|
|
|