Sprawozdanie Zarządu wygłoszone 24 marca w Warszawie przez prezesa Zygmunta Wasielę podczas Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Sprawozdawczo-Statutowego Delegatów PZPC
Szanowni Delegaci
Dorobek medalowy jest imponujący w historii polskich ciężarów. To zasługa wielu pokoleń sportowców.
W bieżącym okresie sprawozdawczym na wymienienie zasługują: Marcin Dołęga (CWSPC Zawisza Bydgoszcz), Adrian Zieliński (MGLKS Tarpan Mrocza), Bartłomiej Bonk (KS Budowlani Opole), Tomasz Zieliński (MGLKS Tarpan Mrocza), Arsen Kasabijew (KPC Górnik Polkowice), Arkadiusz Michalski (KPC Górnik Polkowice), Krystian Sroka (MGLKS Tarpan Mrocza), Paweł Jurecki (MGLKS Tarpan Mrocza), Krzysztof Szramiak (KS Budowlani Opole).
Nie zapominamy również o naszych paniach: Marzenie Karpińskiej (LKS Znicz Biłgoraj), Ewie Mizdal (MKS Unia Hrubieszów), Aleksandrze Klejnowskiej-Krzywańskiej (CWSPC Zawisza Bydgoszcz), Joannie Łochowskiej (UKS Zielona Góra), Marietcie Gotfryd (MAKS Tytan Oława).
Szczególne podziękowania w imieniu Zarządu kierujemy pod adresem Pani Agaty Wróbel
z WLKS Siedlce Iganie Nowe, Pani Dominiki Misterskiej-Zasowskiej z WLKS Siedlce Iganie Nowe i Pawła Najdka z KS Budowlani Opole za wieloletnie reprezentowanie barw Polski na pomostach Europy i świata.
Materiały zjazdowe, które zostały rozdane Delegatom, bardzo szczegółowo przedstawiają osiągnięcia pozostałych naszych sportowców.
W okresie sprawozdawczym bardzo ściśle współpracowaliśmy, m.in. z:
• Centralnym Ośrodkiem Sportu i jego agendami w Spale, Władysławowie, Giżycku
i Zakopanem,
• Centralnym Ośrodkiem Medycyny Sportowej,
• Zespołem Wsparcia Klubu Polska-Londyn 2012,
• Klinice Medycznej Medical Magnus,
• Instytutowi Sportu,
Serdecznie dziękujemy za owocną pracę.
Zarząd PZPC pragnie w tym miejscu bardzo serdecznie podziękować za opiekę lekarską nad zawodniczkami i zawodnikami lekarzom kadry narodowych Jarosławowi Krzywańskiemu
i Markowi Krochmalskiemu.
Dobra dyspozycja zawodniczek i zawodników zauważalna na I rzucie DMP świadczy
o dobrze przepracowanym okresie zimowym przez sportowców, trenerów i masażystów oraz lekarzy. To dobry prognostyk przed tegorocznymi zmaganiami na światowych pomostach.
Muszę stwierdzić, że niewielka grupa naszych działaczy ma krytyczne spojrzenie na działania realizowane przez Zarząd i Prezesa PZPC.
Na oceny przyjdzie czas po Igrzyskach Olimpijskich, podczas dyskusji jak przygotować związek do nowych wyzwań jakie stoją przed polskim sportem i naszą dyscypliną.
Dzisiaj, zdaniem większości członków Zarządu, jest czas konsolidacji i zapewnienia spokoju
do profesjonalnego przygotowania naszych reprezentacji do startu w zawodach najwyższej rangi.
W latach 2009-2011 Polska była organizatorem trzech wydarzeń międzynarodowych
o zasięgu europejskim:
• Mistrzostw Unii Europejskiej - w marcu 2009 roku w Ciechanowie,
• I Młodzieżowych Mistrzostw Europy do 23 lat we Władysławowie - jesienią 2009 roku,
• Mistrzostw Europy Juniorek i Juniorów do 17 lat - latem 2011 roku w Ciechanowie.
Wszystkie imprezy międzynarodowe organizowane w latach objętych sprawozdaniem zostały zorganizowane, według opinii IWF i EWF profesjonalnie. Jest to zasługa działaczy PZPC, Mazowieckiego OZPC, Pomorskiego OZPC, Lubelskiego OZPC oraz klubów sportowych z tych województw, którzy pomagali Komitetom Organizacyjnym przy organizacji i przeprowadzeniu zawodów. Jest w tym również zasługa polskich sędziów międzynarodowych, którzy przy tej okazji szlifują swoje umiejętności.
Działacze naszego kraju są dobrze postrzegani na arenie międzynarodowej. Należą się wyróżnienia Zygmuntowi Wielogórskiemu, Zdzisławowi Żołopie, Jackowi Zawadzkiemu, Stanisławowi Wyszomirskiemu, Bogdanowi Mokranowskiemu, Agnieszce Soćko, Jarosławowi Krzywańskiemu, za ich profesjonalną działalność na arenie międzynarodowej.
Uznając nasze zasługi dla sportu międzynarodowego władze IWF na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego w Paryżu przyznały Polsce organizację Mistrzostw Świata Seniorek
i Seniorów w 2013 roku i Mistrzostw Świata Juniorek i Juniorów do 20 lat w 2015 roku.
To najwyższe wyróżnienie związku w okresie sprawozdawczym przez władze międzynarodowe ale zarazem bardzo poważne zobowiązanie i przedsięwzięcie jakie czeka PZPC w nowej kadencji, które należy zrealizować ciężką pracą.
W okresie sprawozdawczym, zgodnie z przyjętym ustaleniem przez XV Krajowy Zjazd Delegatów, Zarząd PZPC powołał Rzecznika Prasowego, który został też redaktorem nowego wydawnictwa - kwartalnika „Atleta". Dzisiaj otrzymaliście Państwo pierwsze wydanie wspomnianej gazety, przy pomocy której będziemy docierać do klubów sportowych, OZPC, działaczy i sympatyków podnoszenia ciężarów.
Postaramy się także udoskonalić naszą stronę internetową. W najbliższym czasie będzie zmieniona szata graficzna oraz uzupełniona część merytoryczna treści witryny.
Uzupełnieniem całości będzie w dalszym ciągu wydawany Biuletyn PZPC, w którym podsumujemy naszą roczną działalność sportową.
Duży nacisk położyliśmy na początku kadencji w latach 2009-2010 na promocje naszej dyscypliny.
Z inicjatywy kolegi Szymona Kołeckiego podpisaliśmy w marcu 2010 roku porozumienie
o współpracy z firmą Main Events Sp. z o.o. Były to dwie umowy: o promocji naszych działań i pośrednictwie w sprawie pozyskania sponsorów na rzecz związku. Z dochodów własnych opłacona została wykonana przez tę firmę Strategia Komunikacji PZPC na lata 2010-2015. Część zadań ujętych w tej strategii została zrealizowana jednak wiele spraw pozostało nieruszonych.
Z uwagi na brak postępów w promocji związku oraz częste zmiany osób współpracujących
z PZPC umowa została rozwiązana. Pomimo upływu czasu od podpisania umowy (bardzo korzystnej dla pośrednika) do dnia dzisiejszego Main Events nie przedstawił nam sponsora, który by wspierał PZPC. W tej sytuacji zadanie wyszukiwania sponsorów ponownie przejął na siebie związek.
Dzięki naszym działaniom w okresie sprawozdawczym mogliśmy zorganizować i pozyskać środki finansowe na organizację mistrzostw Europy (3 imprezy) od różnych sponsorów.
Zamierzamy w najbliższym czasie powołać Radę Sponsorską przy PZPC, która będzie zabezpieczała środki na realizację zadań i organizację m.in. mistrzostw świata w 2013 roku.
Zarząd PZPC powołał na funkcję Przewodniczącego tego zespołu Pana Mirosława Kostrzewę Prezesa Zarządu Spółki EKO Harpoon. Firma ta będzie sponsorem PZPC oraz będzie
na zasadach współpracy pozyskiwać dalszych sponsorów do współpracy.
Ponadto PZPC prowadzi rozmowy z firmą ACER, czyli trzecim co do wielkości na świecie producentem komputerów. Firma ta objęła już opieką Marcina Dołęgę przygotowującego się do Igrzysk Olimpijskich w Londynie.
PZPC ma już od dwóch miesięcy podpisaną umowę z Polskim Radiem, które zajmie się medialną promocją związku i mistrzostw świata w 2013 roku w Warszawie. Aktualnie prowadzone są rozmowy z Telewizją Polską oraz redakcją „Przeglądu Sportowego" dotyczące sponsoringu medialnego.
Budżet mistrzostw świata to kwota blisko 7 milionów złotych. Na tę kwotę będą się składać środki pozyskane od narodowych federacji oraz wpłaty sponsorskie i darczyńców.
W okresie sprawozdawczym związek pozyskał środki finansowe na zakup sprzętu sportowego - sztang i pomostów, które zostały przekazane po mistrzostwach Europy
we Władysławowie i w Ciechanowie do klubów sportowych na podstawie decyzji Zarządu PZPC. Wykaz klubów, które otrzymały ten sprzęt zamieszczaliśmy na stronie internetowej PZPC.
W okresie sprawozdawczym działały w naszych strukturach cztery Ośrodki Szkolenia PZPC w Siedlcach, Ciechanowie, Opolu i istniejący od dwóch lat w Mroczy. Aktualnie budowany jest nowy internat sportowy wraz z całym zapleczem przy WLKS Siedlce Iganie Nowe
ze środków samorządowych, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz własnych. Najprawdopodobniej nowy obiekt zostanie oddany do eksploatacji jeszcze przed Igrzyskami Olimpijskimi.
W tym miejscu pragnę w imieniu Zarządu PZPC bardzo serdecznie podziękować władzom samorządowym i klubów za wspieranie organizacyjne i finansowe naszych ośrodków.
W planach jest również powołanie ośrodków regionalnych przez samorządy w Obornikach Śląskich, Nowym Tomyślu i Biłgoraju.
Polski Związek Podnoszenia Ciężarów będzie działania samorządów, klubów i sekcji podnoszenia ciężarów wspierał jako zadania strategiczne.
Od samego początku tej kadencji uregulowaliśmy sprawy związane z wydawaniem licencji zawodniczych, trenerko-instruktorskich, sędziowskich i klubowych. Uregulowania
te doprowadziły do uporządkowania spraw statutowych.
W okresie przed kolejnym zjazdem, który odbędzie się w styczniu przyszłego roku należy
w trybie pilnym uregulować wszelkie sprawy związane z osobowością prawną w okręgach
i klubach sportowych.
Nie będę w sprawozdaniu odnosił się do wyników finansowych związku za miniony okres bowiem z upoważnienia Zarządu informację na ten temat złoży Skarbnik PZPC Pan Jacek Zawadzki. Otrzymaliście także, Szanowni Delegaci, zmieszczone w materiałach informacyjnych, opinię biegłego rewidenta. Informację w tej sprawie złoży Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Pan Leszek Andrzejewski.
Mogę tylko zapewnić delegatów, że Zarząd PZPC oraz ja osobiście, który bezpośrednio jako Prezes odpowiadam wespół ze Skarbnikiem i Głównym Księgowym, że przychody
z działalności statutowej z roku na rok wzrastają. Pomimo, że przechodzimy w kraju
i na świecie kryzys gospodarczy to środki pozyskiwane na działalność szkoleniowo-sportową dla kadr narodowych wzrastają. Lata ubiegłe, gdzie wynik finansowy był ujemny minęły.
Patrzymy więc w przyszłość, pomimo trapiących nas problemów, z optymizmem.
Zarząd i biuro PZPC podejmują działania aby przychody z roku na rok były wyższe. Natomiast wydatkowane środki finansowe na realizację zadań przez Zarząd PZPC, Prezesa
i Głównego Księgowego są na bieżąco kontrolowane przez Komisję Rewizyjną PZPC, służby Ministerstwa Sportu i Turystyki, ZUS i Urzędy Skarbowe oraz od 2011 roku przez niezależnego biegłego rewidenta.
W okresie sprawozdawczym nastąpiły też zmiany w zarządzie PZPC. Odszedł od nas na zawsze członek Zarządu Jan Hawrylewicz oraz z funkcji członka Zarządu PZPC zrezygnował Szymon Kołecki. Zarząd podjął decyzję zgodnie ze statutem PZPC o uzupełnienie tych wakujących miejsc przez kol. Marka Gołąba - brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich
w Meksyku, byłego wieloletniego Szefa Wyszkolenia PZPC, sędziego międzynarodowego oraz Władysława Kuźniaka - komandora porucznika rezerwy Marynarki Wojennej, Przewodniczącego Komisji Dyscyplinarnej, Antydopingowej i Zmiany Barw Klubowych PZPC, Dyrektora Zarządu WKS Flota w Gdyni.
Zarząd PZPC dobrze działa, operatywne jest też Prezydium Zarządu, które służą zawsze
i o każdej porze pomocą w bieżącym kierowaniu związku.
Znaczna część członków Zarządu PZPC działa w sposób prawidłowy, rzetelny, efektowny,
z zaangażowaniem. Niestety niektórzy jego członkowie nie bywają na posiedzeniach i nie biorą udziału w życiu związku.
Znakomicie układa się współpraca z Komisją Rewizyjną PZPC, która choć ma na wiele spraw spojrzenie krytyczne ale ta krytyka jest konstruktywna.
Dobrze działają komisje PZPC - sędziowska i dyscyplinarna, które w sposób fachowy realizują zadania statutowe.
Należy zintensyfikować działania Rady Trenerów PZPC. W kwietniu br., w Bydgoszczy odbędzie się kursokonferencja trenerska zwołana przez Szefa Wyszkolenia PZPC Bogusława Maliszewskiego i Szefa Rady Trenerów dr Jarosława Sacharuka.
Dokonując oceny minionego roku i lat od ostatniego Krajowego Zjazdu Delegatów PZPC zaobserwować można, że działa w naszych szeregach kilku oponentów, którzy nie zgadzają się z polityką realizowaną przez Prezesa PZPC i Zarząd. Dają oni upust swoim opiniom na różnego rodzaju forach internetowych wysuwając epitety pod adresem Prezesa PZPC, członków Zarządu, trenerów. Są to zazwyczaj komentarze niepodpisane, szkalujące związek oraz niektóre osoby imiennie.
Wprowadza się opinię społeczną w błąd pisząc o rzekomych nieprawidłowościach finansowych w związku, o przekrętach przy organizowanych przetargach lub twierdząc, że takowych nie było. Kierowane są oskarżenia nie poparte faktami do prokuratorów, do policji, do prasy. Są to głównie osoby, które od lat atakują tylko dla samego ataku.
Wszyscy działamy przy otwartej kurtynie, Zarząd, Prezes, działacze. O naszej pracy piszemy na stronie internetowej PZPC. Czasem bywają pochlebne opinie na innych forach.
Zgodnie ze statutem PZPC jego § 4 pkt. 1 związek samodzielnie określa swoje cele, programy działania i struktury organizacyjne... oraz uchwala akty wewnętrzne określające jego działalność. W tym samym paragrafie pkt. 3 mówi się, że nasza dyscyplina składa się
z dwóch konkurencji: rwania sztangi oraz podrzutu, zgodnie z przepisami Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów (IWF). Zadaję pytanie gdzie tu jest polityka?
Odpowiadam. Wszyscy, począwszy od zawodnika, trenera klubowego, zarządu klubu, trenerów reprezentacji, po Zarząd PZPC, biuro PZPC a kończąc na Prezesie PZPC bardzo ciężko pracujemy na dobro naszego związku i kraju.
Pomimo tej brutalnej, nieodpowiedzialnej krytyki zdobyliśmy wspólnie 9 kwalifikacji
na Igrzyska Olimpijskie w Londynie na 10 możliwych. Jest to głównie zasługa samych zawodników i trenerów ale i Zarządu, który wraz z Prezesem PZPC zabezpieczył środki
na realizację tego celu.
Dlatego szanowna opozycjo najpierw należy dokonać rzetelnej oceny stanu posiadania
i sytuacji w jakiej działamy a potem wydawać rzetelne osądy.
Wie, że niektórych boli prowadzona bezwzględnie walka działaczy Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów z dopingiem. Nie chcemy aby było tak jak w przeszłości,
że musieliśmy się wstydzić za osoby, które do wyniku światowego chcieli iść na skróty.
Jako Prezes Zarządu PZPC cieszę się, że przy Waszej pomocy daliśmy sobie radę w walce
z dopingiem i możemy śmiało patrzeć do przodu. Za ten kierunek ceni nas świat i władze polskiego sportu. Ja nie chce ponownie przeżywać tych złych chwil związanych w naszym związku z dopingiem.
Zdaję sobie sprawę, że wielu osobom te obostrzenia nie odpowiadają, ale to ich sprawa.
Ja w tym temacie mam poparcie wielu członków Zarządu PZPC i wielu delegatów. Chcę działać i pracować w związku, w którym zasady „fair play" są przestrzegane przez wszystkich, począwszy od zawodnika poprzez trenera aż do Prezesa związku.
To, o czym dzisiaj powiedziałem w telegraficznym skrócie składając sprawozdanie z naszej działalności, jest zawarte w moim programie wyborczym wygłoszonym w tym samym miejscu, z tej samej mównicy podczas ostatniego Krajowego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego w 2009 roku.
Szanowni Delegaci
Wnoszę o przyjęcie sprawozdania z działalności PZPC uzupełnionego w materiałach informacyjno-szkoleniowych, jak również wysłuchanie sprawozdań dotyczących działalności finansowej od ostatniego Zjazdu PZPC ze szczególnym uwzględnieniem sprawozdań za 2011 rok. Dzięki nowej ustawie będziemy od tej chwili corocznie spotykali się na walnych zebraniach sprawozdawczych PZPC.
Dziękuję, w imieniu własnym i Zarządu PZPC, za uwagę i bardzo proszę o konstruktywną dyskusję.
Zygmunt Wasiela
Prezes PZPC