Prezydium Zarządu PZPC przyjęło projekt zmian w Statucie związku; najważniejsze dotyczą ordynacji wyborczej
I tak paragraf 25 Statutu, punkt a, ustęp 2. otrzymuje brzmienie:
2. Mandaty na Krajowy Zjazd Delegatów przyznawane są według następujących kryteriów:
1) po jednym mandacie dla Każdego Okręgowego Związku Podnoszenia Ciężarów,
2) po jednym mandacie za każde pełne 18 punktów uzyskanych za klasy sportowe zawodników i zawodniczek:
a) za klasę MM - 8 punktów;
b) za klasę MK - 4 punkty
c) za klasę I - 2 punkty
według przynależności klubowej na dzień 15 listopada roku poprzedzającego Krajowy Zjazd Delegatów,
3. po jednym mandacie za każde pełne 500 punktów uzyskanych we współzawodnictwie sportu dzieci i młodzieży, systemie zatwierdzonym przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej - w ostatnim 4-leciu przed Krajowym Zjazdem Delegatów zdobyte do dnia 15 listopada roku poprzedzającego Krajowy Zjazd Delegatów.
Paragraf 28 statutu ustęp 3. otrzymuje brzmienie:
Kandydatów do władz Związku mogą zgłaszać delegaci na Krajowym Zjeździe Delegatów. Kandydatem do władz Związku nie może być osoba ukarana prawomocnym postanowieniem za stosowanie dopingu.
Paragraf 40.otrzymuje brzmienie:
Regulamin Dyscyplinarny określający rodzaje kar i tryb postępowania uchwala Krajowy Zjazd Delegatów.
X X X
Zamierzeniem nowej ordynacji jest przede wszystkim ograniczenie liczby delegatów na zjazd (obecnie, przypomnijmy 204!) do logicznej, bardzo dobrej jakościowo i przygotowanej merytorycznie reprezentacji środowiska polskiej sztangi. Według nowych kryteriów powinno ich być około 60 (15 OZPC, 28 wyczyn, 21 młodzież), co uczyni obrady zjazdu przejrzystymi i skoncentrowanymi na najważniejszych problemach i zadaniach stojących przed PZPC. Zmiana obniży także koszta przygotowania i odbycia Zjazdów Sprawozdawczych (obligatoryjnie muszą się teraz odbywać corocznie, a Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy co 4 lata), które wynoszą około 60 tys. złotych, a dochodzą do tego wydatki (także ze środków własnych PZPC) na wymagany coroczny audyt zewnętrzny związku. Z kolei zapis o niemożności kandydowania do władz osoby ukaranej za doping wynika z dostosowania Statutu do wymogów i regulacji prawnych przyjętych przez EWF i IWF.
Odnośnie Regulaminu Dyscyplinarnego (dotychczas stanowionego przez władze związku, a nie Zjazd) to przyjęto jednogłośnie projekt uchwały przedstawiony przez Władysława Kuźniaka - członka Komisji Statutowej i zarazem szefa Komisji Dyscyplinarnej, Antydopingowej i Zmiany Barw Klubowych PZPC.
Podczas posiedzenia Prezydium Zarządu Zygmunt Wasiela poinformował o poniedziałkowym zebraniu prezesów polskich związków sportowych z dyrekcją COS i możliwości negocjacji cen pobytu w jego ośrodkach (teraz osobodzień to już 151 złotych do zapłaty...) oraz o wyrażanej przez prezesów pilnej potrzebie spotkania - wspólnego i spotkań bilateralnych - z minister sportu i turystyki Joanną Muchą. Dotychczas, choć zbliża się połowa lutego, żaden polski związek sportowy nie ma podpisanej z MSiT umowy na rok 2012 na realizację zadań, nie są uruchomione transze budżetowych dotacji... Ogółem PZPC ma otrzymać z MSiT 6,2 mln złotych oraz 290 tysięcy z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Prezes Wasiela mówił także o pisemnym złożeniu przez Szymona Kołeckiego rezygnacji ze starań o przynależność do kadry narodowej, o kłopotach z uzyskaniem (od Gruzińskiego Komitetu Olimpijskiego) zgody na start Arsena Kasabijewa na igrzyskach w Londynie, choć „pilotem" naszych starań w MKOl jest prezydent IWF Tamas Ajan, o podpisaniu umowy z Polskim Radiem dotyczącej sponsoringu medialnego związanego z warszawskimi MŚ w roku 2013; podobne umowy będą podpisane z TVP i „Przeglądem Sportowym". Zebrani potwierdzili również legitymacje prezesa dotyczącą jego starań i kandydowania do najwyższych władz EWF podczas Kongresu Sprawozdawczo-Wyborczego w Antalyi, który poprzedzi tegoroczne mistrzostwa Europy (6-16 kwietnia).
Przewodniczący Komisji Przetargowej, szef wyszkolenia PZPC Bogusław Maliszewski złożył sprawozdanie o przebiegu i wyniku przetargu nieograniczonego na dostawę dla potrzeb kadry produktów leczniczych, wyrobów medycznych i suplementów diety na rok 2012. Wybrano firmę Medical Magnus z ofertą cenową 317 tys. złotych.
Rzecznik Prasowy PZPC i naczelny redaktor magazynu-kwartalnika „Atleta" - Jacek Korczak-Mleczko poinformował członków Prezydium Zarządu o końcowej fazie produkcji „Materiałów Informacyjno-Szkoleniowych PZPC" na II półrocze 2011 roku i przygotowaniach do ukazania się pierwszego numeru „Atlety".
Dużo miejsca poświęcono także omówieniu trudnej ostatnio sprawy polityki startowej naszej ścisłej czołówki, zwiększenia liczby oficjalnych występów (ME?) zgodnie z wymogami ministerstwa i logiką sportowego wyczynu oraz dyskutowano o wpływie na to władz PZPC...
Jacek Korczak-Mleczko
Fot. Jan Rozmarynowski