Kurs instruktorski
Polski Związek Podnoszenia Ciężarów, jak już informowaliśmy na naszej stronie internetowej, zamierza zorganizować kurs instruktorski podnoszenia ciężarów. Aktualnie prowadzimy nabór. Zgłoszenia w formie pisemnej prosimy kierować do PZPC. Informacji w tej sprawie udziela Pan Mirosław Choroś- Szef Wyszkolenia PZPC tel. (22) 834 11 42, 834 11 45 lub e-mail: biuro@pzpc.pl Będziemy chcieli ograniczyć koszty kursu do minimum. Będzie on się zatem odbywał w sesjach od piątku do niedzieli włącznie, tak aby umożliwić udział szerokiej rzeszy sportowców i działaczy PZPC. W związku powyższym prosimy już gromadzić niezbędne dokumenty, które będą podstawą zakwalifikowania na kurs instruktorski.
Dzisiaj przedstawiamy poniżej „Program kształcenia instruktorów sportu”:
- podstawy teoretyczne - 70 godzin zajęć dydaktycznych /wykłady z zakresu m.in. pedagogiki, fizjologii, psychologii, medycyny sportu, teorii sportu oraz organizacji i ogólnych przepisów w sporcie/
- podstawy metodyczno-szkoleniowe /specjalizacja z wybranej dyscypliny sportu/ - do 150 godzin zajęć dydaktycznych, w zależności od programu Polskiego Związku Sportowego, /wykłady oraz ćwiczenia praktyczne z zakresu m.in. cech sprawności fizycznej, techniki i taktyki sportowej, metodyki prowadzenia zajęć i zawodów sportowych/
Na kurs podstaw teoretycznych instruktorów sportu mogą być przyjęte osoby posiadające minimum wykształcenie średnie /kserokopia świadectwa wykształcenia, poświadczona za zgodność z oryginałem, winna być złożona u organizatora szkolenia w momencie zapisywania się na kurs/.
Na kurs specjalistyczny z wybranej dyscypliny sportu mogą być przyjęte osoby, które:- ukończyły z wynikiem pozytywnym szkolenie w zakresie podstaw teoretycznych lub są absolwentami Akademii Wychowania Fizycznego /wydział wychowania fizycznego, kierunek trenerski, nauczycielski/,
- posiadają zaświadczenie lekarskie informujące o możliwości wykonywania zawodu instruktora sportu w wybranej dyscyplinie.
Forma realizacji kursów zależy od decyzji organizatora szkolenia /kursy centralne, lokalne, stacjonarne, weekendowe, wieczorowe/.
Warunkiem zaliczenia kursu jest uiszczenie opłaty, obecność na wszystkich zajęcia, złożenie pracy zaliczeniowej, zdanie egzaminów końcowych.
Po zakończeniu szkolenia uczestnicy otrzymują świadectwo o jego ukończeniu.
Wskazane jest, aby osoby kończące kurs teoretyczny w ciągu maksimum 2-3 lat podjęły szkolenie specjalistyczne z wybranej dyscypliny sportu.