Obradował Zespół Metodyczno-Szkoleniowy PZPC
Naradę otworzył Zygmunt Wasiela przekazując zgromadzonym szkoleniowcom listy gratulacyjne od minister sportu i turystyki Joanny Muchy, która przyznała im nagrody finansowe (w sumie aż 21 przypadło trenerom podnoszenia ciężarów o czym informowaliśmy...) za dobrą pracę i sukcesy podopiecznych na MŚ i ME w roku 2011.
Prezes poinformował, iż PZPC rozliczył z MSiT finanse i wykonanie zadań w roku 2011 ( a wiele innych związków ma z tym kłopoty...) i finalizuje sprawy związane z ustaleniem budżetu na rok bieżący. W tej sprawie wkrótce odbędzie się spotkanie u podsekretarza stanu Jacka Foksa. Nieoficjalnie wiadomo, iż budżetowe dotacje przekazywane do PZPC via Ministerstwo Sportu i Turystyki będą na tym samym poziomie, co w roku ubiegłym. Wariant optymistyczny to suma około 6 milionów złotych plus niewiadome jeszcze środki z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Odpowiednie wskaźniki decydujące o planie realizacji zgrupowań centralnych maja być ustalone w tym tygodniu. Z drugiej strony wydatki rosną i na przykład tzw. osobodzień w ośrodkach COS kosztuje teraz 151 złotych przy 135 w roku 2011, ale istnieje możliwość negocjowania ceny. Prezes przypomniał, iż kadry narodowe kobiet i mężczyzn we wszystkich kategoriach wiekowych liczą obecnie aż 150 osób; bo tyle zgłosili odpowiadający za nie trenerzy. Stąd prośba o rychłą weryfikację tych ustaleń, tak aby w kadrach znaleźli się tylko ci zawodnicy, którzy rokują dobry występ na ME, MŚ i Igrzyskach Olimpijskich, a całość wiąże się z rejestracją w systemie kontroli antydopingowej ADAMS (obejmującym teraz 113 naszych ciężarowców), co było przedmiotem szczegółowych wyjaśnień i dyskusji w końcowej części zebrania.
Prezes jeszcze raz przypomniał o szczególnej czujności i odpowiedzialności trenerów odnośnie ewentualnych przypadków dopingu. Zwrócił uwagę, iż wszyscy kadrowicze zobowiązani byli do 10 stycznia przejść badania lekarskie w COMS, co jest podstawą do decyzji o ich uczestnictwie w kadrze. Oświadczył też, iż dość już „pstrokacizny" na pomostach, wszyscy reprezentanci zobligowani są do startów w strojach o barwach narodowych, z orzełkiem na piersi; w myśl znanych przecież wymogów PZPC. Poinformował, że władze związku przyjęły centralny kalendarz imprez w roku 2012, a organizatorzy wszystkich mistrzostw Polski zostali powiadomieni o terminach podpisania umów zawierających obligo finansowe (pula nagród), kwestie zakwaterowania i wyżywienia, co nadzoruje zespół pod kierownictwem Stanisława Wyszomirskiego. Najprawdopodobniej 24 marca odbędzie się Zjazd Sprawozdawczo-Statutowy PZPC (204 delegatów z poprzedniego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego), który przyjmie poprawki do statutu - opracowuje je komisja pod przewodnictwem wiceprezesa Zygmunta Wielogórskiego - i nową ordynację wyborczą; około 80 delegatów wyłonionych według proporcji „siły sportowej" okręgów i klubów. Zygmunt Wasiela poinformował także o rozpoczętych już przygotowaniach do warszawskich mistrzostw świata seniorów w roku 2013; o negocjacjach cenowych z hotelami, wyborze hali - teatru mistrzostw, wstępnych porozumień z Polskim Radiem (patronat medialny) i „Przeglądem Sportowym" oraz o negocjacjach z TVP w sprawie produkcji tzw. sygnału. Budżet mistrzostw to 7-8 milionów i te pieniądze trzeba zdobyć, ale bez wsparcia Ministerstwa Sportu i Turystyki trudno sobie wyobrazić przeprowadzenie tego projektu. Prezes Wasiela wyraził przekonanie, iż to się uda. Zapowiedział także, w kontekście MŚ, zmiany organizacyjne w pracy Biura PZPC oraz działania prowadzące do wydawania przez związek kwartalnika - magazynu „Atleta" (trener Ryszard Soćko zaapelował natychmiast o publikowanie tam bieżących materiałów szkoleniowych).
Szef wyszkolenia PZPC Bogusław Maliszewski stwierdził, iż na początku grudnia zwrócił się do trenerów kadr o przesłanie pisemnej analizy ich pracy w roku 2011. Dostał ja tylko od trenera kadry kobiet do lat 20 - Antoniego Czerniaka. Pozostali szkoleniowcy dostali 7 dni na sporządzenie takowych... Maliszewski przypomniał, że w roku 2012 priorytetem są oczywiście igrzyska olimpijskie w Londynie. I tak w okresie przygotowawczym członkowie Klubu Polska-Londyn 2012 - Marcin Dołęga i Adrian Zieliński wezmą udział, odpowiednio, w 9 i 8 zgrupowaniach. Kadra mężczyzn będzie miała ich 7, a kobiet 6, zaś kadry juniorskie po 3. Bardzo dobrze ocenił pracę Ośrodków Szkolenia Olimpijskiego z których 17. tam trenujących startowało w minionym sezonie w mistrzostwach Europy i świata (najwięcej z Siedlec - 7). Odnośnie rocznych sprawozdań trenerów ze zgrupowań w roku ubiegłym, to wzorowe sporządził coach kadry kobiet do lat 17 - Waldemar Ostapski. Maliszewski zaproponował, aby od roku 2013 organizowane były mistrzostwa Polski do lat 16 (championat U-17 zastąpiłaby rywalizacja na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży) i nastąpiła likwidacja Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików (13-16 lat), gdzie występują zbyt często „przypadkowi zawodnicy z łapanki przyuczani do sztangi w autobusie jadącym na ich pierwsze zawody".
Marian Szczechowicz powiedział, że chciałby doczekać czasów, gdy na MP startuje prawdziwa elita młodzieży, że czas pomyśleć o limitach wynikowych dopuszczających do startu... Zebrani przyjęli więc pomysł likwidacji MMM, co zapewne stanie też wkrótce na obradach zarządu związku...
Następnie wszyscy obecni na naradzie szkoleniowcy przedstawili roczne plany, miejsca i terminy zgrupowań poszczególnych kadr narodowych oraz (odnośnie seniorów) harmonogram startów naszych najlepszych pań i panów w kontekście olimpiady. Wnikliwe, bardzo szczegółowe, konkretne pytania zadawali trenerzy Maliszewski i Szczechowicz; ale to temat do osobnego artykułu. Odnotujmy tylko, iż jak referował trener Jerzy Śliwiński, doskonale w olimpijski rytm i rok wszedł Adrian Zieliński „przerzucający" dziennie po 20 ton, że Marcin Dołęga zapomniał już o październikowej operacji barku, nic go nie boli, pracuje na coraz większych obciążeniach (aktualnie na zgrupowaniu w Bydgoszczy), co bardzo cieszy trenera Jacka Chruściewicza.
To było bardzo potrzebne i udane spotkanie.
Jacek Korczak-Mleczko
Fot. Jan Rozmarynowski