List dyrektora Jerzego Eliasza do polskich związków sportowych
Jerzy Eliasz pełniący obowiązki Dyrektora Departamentu Sportu Wyczynowego Ministerstwa Sportu i Turystyki zebrał wnioski ze wspólnych konsultacji z Polską Federacją Sportu Młodzieżowego. Konsultacje miały charakter organizacyjno-prawny dla polskich związków sportowych uczestniczących w systemie sportu dzieci i młodzieży. Spotkania te odbyły się w ubiegłym roku w Krakowie i Warszawie.
W konsultacjach uczestniczyli przedstawiciele polskich związków sportowych (w tym PZPC), Ministerstwa Sportu i Turystyki, PFSM, Zespołu Metodyczno-Szkoleniowy COS, Rady Krajowej Zrzeszenia LZS, ZG AZS, wojewódzkich interdyscyplinarnych stowarzyszeń sportowych, szkół mistrzostwa sportowego, ośrodków szkolenia sportowego młodzieży. Należy wspomnieć, że w konsultacjach uczestniczyło kilku trenerów podnoszenia ciężarów reprezentując równocześnie kluby i sekcje podnoszenia ciężarów.
Podczas tych spotkań uzgodniono wstępny terminarz finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w poszczególnych sportach zimowych, halowych i letnich w 2011 roku. Podjęto również szereg bardzo ważnych ustaleń m.in.:
- Obowiązek posiadania przez zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych, trenerów, kluby sportowe oraz sędziów LICENCJI. Na podstawie liczby licencji oceniany jest zasięg sportu. Posiadanie licencji uwzględniane jest również przy rozliczeniach realizowanych zadań oraz ma zasadnicze znaczenie w zakresie bezpieczeństwa młodzieży.
- Konieczność prawidłowej weryfikacji przez sędziego głównego na zawodach Systemu Sportu Młodzieżowego (eliminacje i finały OOM, zawody MMM) posiadania licencji oraz ważności badań lekarskich sportowców.
- Zwiększenie dyscypliny wśród zawodników, działaczy i osób towarzyszących oraz sędziów i trenerów na zawodach młodzieżowych (wulgarne zachowanie, spożywanie alkoholu i środków odurzających na arenach sportowych oraz w miejscach zakwaterowania, niewłaściwe wychowawczo relacje trener-zawodnik). W przypadku stwierdzenia w/w i podobnych sytuacji będą wyciągane daleko idące konsekwencje zarówno w stosunku do osób winnych wykroczenia jak i polskiego związku sportowego.
- Od 2011 roku planowana jest zmiana w zasadach rangowania (ważenia) sportowców. W związku z tym zmieni się możliwość zdobywania punktów „Systemu Sportu Młodzieżowego" z czym również wiązać się będzie wysokość dofinansowania zadań w poszczególnych sportach.
Ponadto należy poprawić opiekę medyczną nad zawodnikami oraz wykonywanie niezbędnych badań wymagających dalszych uregulowań formalno-prawnych. Stwierdza się również, że mnogość i stopień komplikacji przepisów prawno-formalnych utrudnia realizację zadań sportowych. Szkoleniowcy zamiast szkolić, większość czasu poświęcają na procedury i dokumentację. Ten ostatni postulat zgłaszany jest od wielu lat przez polskie związki sportowe, w tym PZPC.
Ciekawym tematem podjętym podczas tych konsultacji jest przesunięcie terminu finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży na koniec wakacji letnich tak aby umożliwić młodzieży dobre przygotowanie się na zgrupowaniach wakacyjnych do tych zawodów.
Z przedstawionego dokumentu wynika, że podczas tych konsultacji dyskutowano również o: braku perspektyw dla młodych trenerów (niskie zarobki), braku trenerów i instruktorów w wielu sportach, braku stałej bazy treningowej w sportach zimowych, braku pomocy dla zawodników o niskim statusie materialnym.
Wynikiem wspólnych działań zmierzających do poprawy warunków funkcjonowania sportu młodzieżowego w Polsce jest poprawa i osiągnięcie wysokiego miejsca w kategoriach młodzieżowych w dyscyplinach olimpijskich (halowych i letnich) w klasyfikacji za 2009 rok:
- w rankingu światowym awans z 11 na 6 miejsce,
- w rankingu europejskim - 4 miejsce.
Należy stwierdzić, że na tle innych sportów, podnoszenie ciężarów w ocenie PFSM wypada nieźle.